Uçak Bileti

Uçak bileti nasıl alınır?

Biletbayi.com web sitesinde yurtiçi ve yurtdışı uçak bileti ve otobüs bileti satışı yapılmaktadır.
Sitemizden bilet satın almak için “arama” kısmından “hareket” ve “varış” noktaları, uçuş tarihi ve yolcu sayısı bilgilerini belirtin.
“Tek yönlü” uçak bileti satın almak için “arama formu” kısmında “Tek yön” seçeneğini işaretleyin.
Biletinizi satın alırken; yolcular arasında “çocuk yolcu” varsa sayısı ile birlikte belirtin.
Son adım olarak “Sınıf” bölümünden biletinizi hangi sınıfta alacağınızı belirleyin. (Ekonomi, Promosyon, Business)
“Arama” bölümünden bilet kriterlerinizi belirledikten sonra ekranda anlaşmalı olduğumuz havayolu firmaları çıkmaya başlar. Ekranda “en ucuz uçak bileti” teklifini veren havayolu firmasını seçerek ilerleyin.
Ekranda beliren havayolu firmaları, gidiş yönünde hizmet veren havayolu şirketlerinin sayısına bağlı olarak uzun sürebilir.
Arama işlemi tamamlandığında ekranda en ucuzdan en pahalıya doğru sınıflarıyla birlikte sıralanır.
Arama sonuçlarında görülen fiyatlar; havayolu firmasının kampanyalarına göre, yolcu sayısına göre ve alternatif havayolu firmalarının sayısına göre belirlenir.

Uçak bileti satın alma

Arama sonuç ekranının üst kısmında yer alan “Filtreleme” bölümünden uçuş bilgilerini değiştirebilirsiniz. “Saat aralığı”, “Firmalar”, “Fiyat aralığı”, “Aktarmasız” ve “İade edilebilir” bölümlerini arama kriterinize göre değiştirerek var olan sayfa üzerinde değişiklikler yaparak uçak biletinizi satın alabilirsiniz. 

filtreleme

Uçak bileti fiyatları belirlenirken karayolu aktarmalı olan havalimanlarının fiyatları daha uygun olarak karşınıza çıkar. Ancak burada “karayolu” ile bir müddet yolculuk yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. 

Bu aşamadan sonra "Genel toplam" sayfası açılır. Ödeme miktarınızı kontrol ettikten sonra satın alma işlemine devam edebilirsiniz. 

Uçak bileti satın alma ve kullanma

Uçak bileti satın alırken sorunlardan nasıl kaçınılır?

 • Uçak bileti satın aldığınız sitenin güvenli olup olmadığını kontrol edin. (SSL sertifikası, 3 aşamalı doğrulama vs.)
 • Uçak bileti satın alırken ve satın aldıktan sonra sitede belirlenen “karşılaşılabilecek sorunlar” bölümünü okuyun ve belirlenen yönergelere göre hareket edin.
 • Bilet satın alırken kişisel bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun. Rezervasyon numarası (PNR) ve elektronik bilet numaralarını mutlaka saklayın.
 • İptal ve değişikliklerle ilgili “İade ve İptal Koşulları” bölümünü okuyunuz.

Uçak bileti fiyatı nelerden oluşur?

 • Uçak bileti fiyatı seçilen rotaya, tercih edilen havayolu şirketine ve uçuş bedelinden,
 • Havalimanı ücretleri,
 • Tercih edilen havayolu şirketinin hizmet bedelinden oluşmaktadır.

Ücretler nedir?

Ücretler, belli bazı kriterlere göre belirlenir. Bunlar;
 • Havayolu şirketinin tercih ettiği havaalanı hizmetlerine, yer hizmetlerine ödediği ücret miktarına (kalkış ve iniş için ödediği tutar),
 • Uçağın yakıt ücreti,
 • Yerel yönetim vergileri ve anlaşmalı olarak çalıştığı diğer kurumların belirlediği hizmet bedeline göre belirlenir. (Gümrük, pasaport kontrolü vs.)
Yukarıda belirlenen fiyatlar, yerel yönetimlerin uyguladıkları vergilere göre belirlenmektedir. Bazı durumlarda bilet satın alırken ücretlerin taşıma miktarını aştığı görülebilmektedir. Daha çok “uzuz tarifeler” için geçerli olan bu durumla karşı karşıya kalmamak için bilet satın almadan önce “hizmet koşulları” hakkında detaylı bilgilendirmenin yapıldığı bölümü dikkatlice okuyunuz. 

Daha ucuza uçak bileti nasıl satın alınır?

Ucuz uçak bileti almak için aşağıda sunduğumuz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Planlı bir uçuşunuz varsa erken rezervasyon yaptırın. Erken rezervasyon fiyatları, uçuş tarihinden 6 ay öncesinden alınan biletlerde uygulanır.
 • Kampanyaları ve indirim günlerini havayolu şirketlerinin resmi sayfalarından, sosyal medya hesaplarından ve diğer platformlardan takip edin.
 • Farklı güzergah alternatiflerini değerlendirin.
 • Alternatif havayolu firmalarına göz atın.
 • Aktarmalı uçuşları gözden geçirin.

Aktarmalı seferler için bilet satılır mı?

Yolcular, bir havayolu şirketinin birden fazla uçuşuna tek seferde bilet satın alabilirler. Aktarmalı uçuşlar, diğer uçuşlara göre daha avantajlıdır.
Aktarmalı uçak bileti satın alan yolcuların bilmeleri gereken önemli bir husus; uçak eğer ilk aktarma noktasına gecikmeli olarak iniş yapmışsa, ikinci varış noktası için beklemek zorundadır. Bu durum, havaalanının pist durumuna ve diğer şirketlerin uçuş sırasına göre belirlenmektedir. 

Rezervasyon nasıl kontrol edilir?

 • Biletleme işlemini tamamladıktan sonra e-posta adresinizi mutlaka kontrol edin. İşlemi doğru bir şekilde yapmış iseniz, bilet satın alırken belirttiğiniz e-posta adresinize bir "doğrulama linki" gelecektir. Bu linke tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • Uçak bileti satın alma işlemini tamamladıktan sonra e-postanıza gönderilen PNR numarası ile havayolu firmasının resmi internet sitesinden kontrol edin. Eğer PNR numaranıza ait bir bilet bulunmuyorsa mutlaka şirket ile iletişime geçin.
 • Uçak bileti ile ilgili yaşanacak herhangi bir durumda, bankanızı arayarak yaptığınız ödemenin iptal edilmesini sağlayın.
 • Satın aldığınız bileti 24 saat içinde teslim almanız veya elektronik kodu onaylatmanız gerekmektedir. Havayolu şirketleri, 24 saat içerisinde doğrulatılmamış biletlerde itiraz kabul etmemektedirler. 

Bilet satın alırken banka kartıyla ödeme yapmak güvenli midir?

Biletbayi.com web sitemizde ödemeler yapılırken 3 aşamalı doğrulama uygulanır. Banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yaparken güven içinde biletinizi satın alabileceğinizden emin olabilirsiniz. 

Bilet satışı konusunda siteye güvenilebilir mi?

Sitemiz, “kullanıcı güvenliği” noktasında olması gereken tüm güvenlik tedbirlerini almış, gerekli sertifikalar ile desteklenmiştir. Bilet satın alırken ve sonrasında herhangi bir sorun ile karşılaşmanız durumunda firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. 

Servisin iş ortağı sitesindeki fiyat Biletbayi.com sitesinde gösterilenden daha fazla

Sitemizde belirlenen fiyatlar, “Ek hizmetler” dâhil edilmeden verilmiş fiyatlardır. Görülen fiyat farkı bundan kaynaklanmaktadır.
Bilet ücretlerinde farklı fiyatların çıkmasının bir diğer nedeni ise; aynı anda bir yere iki farklı kullanıcının biletleme işlemi yapmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda, acente farklı bir uçuş saati veya tarife belirlemek zorundadır ki bu durum; ekranda belirecektir.
Havayolu firmasının fiyatı, Biletbayi.com sitesinde verilen fiyattan daha yüksek ise lütfen satış temsilcilerimizle iletişim kurun. 

Kartımdan alım işlemi sırasında sitede belirtilenden daha fazla ücret alındı

Yaşanan bu durum, sitemize dâhil edilmeyen “ek ücretler” nedeniyle meydana gelmektedir.

Ayrıca fiyat değişikliği aşağıda belirtilen bazı durumlardan da kaynaklanabilmektedir.
 • “Döviz kuru farkı.” Bu durum, ödemenin TL cinsinden yapılmadı durumlarda görülebilmektedir.
 • Çift işlem sonucu meydana gelen hatalardan kaynaklanabilmektedir.
 • Ödeme işlemi yapılırken yapılan değişiklikler kaydedilmemişse, önceki fiyat üzerinden ücret tahsil edilir.
Bilet fiyatı farkının teknik bir hatadan dolayı meydana gelmediğinden emin olun. Böyle bir sorun ile karşılaştığınızda, bankanızla görüşerek fiyat farkının bankadan olup olmadığını kontrol edin.

Satın alma işleminden sonra herhangi bir elektronik bilet veya uçuş belgesi gönderilmedi

Biletleme işleminin tamamladıktan sonra e-posta adresinizi kontrol edin. “Gelenler” kutusunda maili göremiyorsanız “Spam” (Gereksizler) kutusuna bakın. Eğer oraya da doğrulama kodunuz veya elektronik biletiniz gelmemiş ise havayolu şirketi ile iletişime geçin.

Biletimi yenisiyle değiştirmek veya iade etmek istiyorum

Satın aldığınız bilet ile ilgili iptal veya değişiklik yapmak istediğinizde, müşteri temsilcimiz ile iletişime geçin. “İptal ve iade koşulları” bölümünü okuyunuz.
Biletin iptal veya iadesi durumunda karşılaştığınız herhangi bir sorunu lütfen tarafımıza bildiriniz.

İnternet üzerinden uçuş saatine ne kadar süre kala bilet satın alınabilir?

Biletbayi.com web sitemizden uçuşa 2 saat kalaya kadar uçak bileti satın alabilirsiniz. 

PNR nedir?

Yolcu İsim Kaydı’nın kısaltılmış hali olarak kullanılan PNR (Passenger Name Record) kodu, “rezervasyon kodu” olarak da bilinmektedir. Uçak bileti satın aldığınızda e-posta adresinize gönderilen PNR kodu ile biletiniz üzerinde değişiklik veya iptal işlemlerini gerçekleştirebilir, biletinizin çıktısını alabilirsiniz.
Harf ve rakamlardan oluşan PNR kodu, uçuş bilgilerinize ulaşmak için gereklidir. Bu kod, satın aldığınız biletin üzerinde de yer almaktadır.
PNR numaranızı uçuş bilgilerinizi bilmesini istemediğiniz kişilerle paylaşmayınız.
Sitemizden uçak bileti alırken cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi doğru girdiğinizden emin olun. Aksi takdirde PNR numarası tarafınıza ulaşmayacaktır. 

Biletimi web sitesi dışında, güvenli olarak nasıl alabilirim?

Biletbayi.com web sitesi dışında da iletişim numaramızdan arayarak bilet satın alabilirsiniz. (0216) 572 50 00 numaralı telefonumuzdan arayarak, kredi kartı bilgilerinizi paylaşarak bilet satın alabilirsiniz. 

Biletimin kullanım süresi nedir?

Biletbayi.com web sitemizden satın almış olduğunuz biletlerin kullanım süresi, biletin “ücret kurallarına” göre değişiklik göstermektedir. Biletinizin kullanım süresini uzatmak ve diğer değişiklikleri yapmak için (0216) 572 50 00 numaralı telefonumuzdan arayarak destek alabilirsiniz. 

Bilette isim değişikliği yapabilir miyim?

Satın alınan biletin kullanım süresi, tarih/parkur gibi bilgilerin değiştirilme hakkı yalnızca “bilet üzerinde adı yazılan kişiye” ait olup bu hak herhangi bir nedenden dolayı devredilemez, üzerinde değişiklik yapılamaz. Bilet satın alırken kişisel bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun. 

Biletimde tarih ve veya parkur değişikliği yapabilir miyim?

Biletbayi.com web sitemizden satın alınan biletlerin iptali ya da parkur değişikliği, sitemiz üzerinden yapılmamaktadır.
Biletiniz ile ilgili değişiklik yapabilmeniz havayolunun belirlediği kurallara bağlıdır. Değişikliğe uygun olup olmadığını öğrenmek, uygun ise değişiklik yapmak için (0216) 572 50 00 numaralı hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. Değişiklik yapılan biletlerde, havayolu şirketinin belirlemiş olduğu cezai durumlar uygulanır. Bu durum, tamamen havayolu firmasının belirlemiş olduğu kurallara bağlı olup Biletbayi.com tarafından belirlenmemektedir. 

Değişiklik kurallarını nasıl bulabilirim?

Sitemizden satın almış olduğunuz biletlerde değişiklik yapmak için “Uçuş bilgileri” bölümümüzü okuyabilirsiniz.
Biletleme işlemini tamamlamadan önce veya biletiniz üzerinde değişiklik yapmak istediğinizde, “Uçuş bilgileri” bölümünü okuyunuz. Biletiniz belirtilen koşullara uygun ise iletişim numaramızı arayarak destek alabilirsiniz. 

Biletimin iptali durumunda ceza kuralları nelerdir?

Sitemizden bilet alırken ve opsiyonlu rezervasyon yaparken uymanız gereken kurallar, bilet iptal/değişiklik hakkında bilgiler, “Uçuş bilgileri” bölümünde detaylı olarak belirtilmiştir.
İptal/iade işlemlerinde havayolu firmalarının belirlediği kurallar farklıdır. Bilet satın almadan önce belirtilen kuralları dikkatlice okuyunuz.
UYARI!
Havayolu firması, iptal/değişiklik kuralları veya bilet ile ilgili farklı alanlarda yeni kurallar uygulamaya başladığında, kullanıcının satın almış olduğu bilette, yeni kurallar geçerli olur. Bu durumda Biletbayi.com sorumlu tutulamaz. 

Biletimi nasıl iptal edebilirim?

Uçak bileti iptali, değişikliği ve açığa alma prosedürleri, tercih ettiğiniz hava yolu firmasının belirlediği kurallar ölçüsünde düzenlenmektedir. Biletbayi.com bünyesinde yer alan firmalarla iletişime geçerek, uçak bileti iptali hakkında yolcuları bilgilendirmektedir.
Hava yolu firmasının belirlediği bir iade bedeli bulunuyorsa iptal işleminden sonra yolcuların işlem yaptığı kredi ya da bankamatik kartlarına transfer edilmektedir. İşlem gerçekleştiği taktirde iade tutarı kredi kartında 3(üç) ile 5(beş) iş günü, bankamatik kartında 10(on) iş günü içerisinde hesaba yatırılmaktadır. Yolcu herhangi bir talepte bulunmadıysa iade işlemi gerçekleşemez.
Uçak bileti iptali ya da değişikliği talebinde bulunmak için Biletbayi.com Canlı Destek Hattı’na mesaj atabilir ya da çağrı merkezimizden yardım alabilirsiniz.

Bilet iadesini nasıl geri alabilirim?

İptal etmek istediğiniz ilet için havayolu çağrı merkezi numarasından yaptırmış iseniz, (0216) 572 50 00 numaralı telefonumuzu arayarak iade işlemi için talepte bulunabilirsiniz.
İptal/iade işlemini havayolu çağrı merkezi numarasından yapmış iseniz, havayolu firması, tarafımıza bu durumu bildirecektir. Tarafımıza herhangi bir bildirimin gelmemesi durumunda Biletbayi.com iade sürecini başlatmayacaktır.
İptal edilen bilet ile ilgili havayolu firması tarafımıza bilgi aktardığında, aşağıdaki hallerden biri kullanılarak ödemeniz iade edilmektedir.
 • Kredi kartı (taksit veya tek çekim) ile yapılan ödemelerde aynı karta iade
 • Havale ile yapılan ödemelerde tekrar aynı hesaba, havale yolu ile iade
 • Nakit ödemelerde, ödeme yapan kişiye imzalı makbuz karşılığında iade
Biletbayi.com, kullanıcı ile havayolu firması arasında bir aracı kurumdur. İptali gerçekleştirilmiş biletlerin ödemesi, tarafımıza yapılmadığında, ödeme yapmamız söz konusu değildir. Bu durum, havayolu firmasının iptal/iade koşullarında belirttiği süreye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 

Hizmet bedelini de geri alabilir miyim?

İptali gerçekleştirilen biletlerin “hizmet bedeli” iade edilmez, yeni bir hizmet bedeli için ödeme talep edilmez. 

Bilet'de tarih değişikliği

Merhaba

Değerli Müşterimiz , Bilet değişikliği sadece ekonomi ve Bussclass biletlerde gerçekleştirmektedir.

Promosyon bilet ise şayet bileti 2 3 gün önceden iptal ederseniz havayolu firmalarının esnekliklerinden yararlanabilirsiniz.
.
Hazırlanıyor...