Özel talepleri nasıl yapabilirim?


Tekerlekli sandalye talebi ile ilgili prosedürler
Engelli yolcu prosedürleri, havayolu firmalarının belirlediği kurallar kapsamında değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel kural; ilk uçuşlarda uçuşa 24 saat kalana kadar tıbbi bir rahatsızlığı olmayan ancak tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan yolcular için yolcunun durumuna göre havayolu firması tarafından 3 farklı tipte tekerlekli sandalye hizmeti verilmektedir.
Apron: Yolcu merdivenden inip çıkarken zorlanmıyor ancak uzun yürüyüşler yapamıyorsa; havayolu firması, uçak ile yolcu salonu arasında tekerlekli sandalye hizmeti verir.
Basamaklar: Yolcu merdivenden inip-çıkmada zorlanıyor ancak yürüyebiliyorsa, havayolu firması uçak kapısına kadar tekerlekli sandalye hizmeti verir.
Kabin: Yürüme kabiliyeti hiç olmayan yolcular için havayolu firmaları, kabin içine, yolcunun koltuğuna kadar tekerlekli sandalye hizmeti verir. 

Evcil hayvan bulundurulması ile ilgili prosedürler
  • Uçak ile seyahat ederken yanınızda evcil hayvanınızı götürebilirsiniz. Evcil hayvan sınıfında değerlendirilen hayvanlar kedi, kuş ve köpekler olup; taşınma izni alınabilmesi için hayvanın; sağlıklı, aşılarının yapılmış olması ve zararsız olması gerekmektedir.
  • Şüpheli görülen durumlarda (huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb.) havalimanı görevlileri evcil hayvanların taşınmasına izin vermezler. Evcil hayvanın taşındığı kutu veya kafesin ağırlığı 6 kg’ı geçen ve kutu ölçüsü 45x35x23 cm’den fazla olması durumunda, uçağın kargo bölümünde taşınırlar.
  • Kutu ebadı ve ağırlığı belirlenen ölçüyü geçmemek kaydıyla, iki kedi veya iki köpek aynı kafeste ya da kutuda taşınabilirler.
  • Evcil hayvanların bagajda taşınması gereken durumlarda, serbest bagaj hakkı göz önünde tutulmaz. Evcil hayvanların taşınması için ek ücret talep edilir.
Evcil hayvan seyahat koşulları nelerdir, nasıl yapılır?
  • Evcil hayvanlar (kedi, köpek kuş) kabin içinde yolcuların temin ettikleri kafeslerde taşınırlar.
  • Evcil hayvan ile seyahat etmek isteyen yolcuların; sağlık belgesini ve aşı belgesini yanlarında bulundurmaları zorunludur. AB ülkelerine gidecek yolcular, yanlarında hayvan pasaportunu götürmek zorundadırlar.
  • Kabin içinde bir kafes içinde maksimum iki çift hayvan taşınabilmektedir.
  • Kabin içerisine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 3 adedi geçemez.  
Evcil hayvanların taşınmasında maksimum 6 kg. olması gerekmektedir. 8 kg. olması durumunda ek ücret talep edilir. 8 kg. geçen ağırlıklar bagaj kısmında taşınırlar.
Beraberinizde götürmek istediğiniz evcil hayvanınız için önceden mutlaka bilgi vermeniz gerekmektedir. Yurtdışı uçuşlarda (İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar) canlı hayvan kabul etmemektedir. 
 

Yararlı buldunuz mu?
  • |

.
Hazırlanıyor...