Müzik aleti, spor malzemesi gibi özel ekipmanları nasıl taşıyabilirim?


Tatil amaçlı çıkılan seyahatlerde taşınan eşyalar daha fazladır. Müzik aleti, spor malzemesi ve özel ekipmanlar, bu tip yolculuklarda daha fazla taşınır. Ancak normal bir bagaj muamelesi görmeyen bu malzemelerin taşınma kuralları da bagajların taşınmasından farklıdır. Yanınızda yukarıda saydığımız malzemeleri taşıyacaksanız, tercih ettiğiniz havayolu firmasının internet sitesinden konuyla ilgili belirlenen kuralları gözden geçirin.

Müzik aletlerimi nasıl taşıyabilirim?

Müzik aletlerinin taşınması, “kabin bagajı” kapsamında değerlendirilmektedir. 23x40x55 cm. ebatlarında olan tüm kutularda olduğu gibi aynı ölçülerde olan müzik aletlerini de kabin bagajı olarak yanınızda taşıyabilirsiniz. Ancak müzik aletiniz daha büyük ise check-in işlemini yaparken kargo bölümüne verebilirsiniz. Kırılma şüphesi yaşadığınız müzik aletleri için ise yolcu koltuğu satın alabilirsiniz.

Kayak ve dalış ekipmanı gibi spor malzemelerimi nasıl taşıyabilirim?

Havayolu firmalarında kayak ve dalış ekipmanları gibi spor malzemelerinin taşınmasında farklı politikalar uygulanmaktadır. Seçtiğiniz havayolu firmasının internet sitesinden bu konuda bilgi alabilirsiniz. Ancak genel olarak golf malzemeleri, su veya kar kayağı malzemeleri, sörf tahtası, dalgıç malzemeleri ve hava yolu şirketlerinin “spor malzemesi kapsamına” girmektedir. Bazı havayolu firmaları bunlar için ek ücret talep etmektedirler. Bazı havayolu firmaları ise bagaj kapsamında değerlendirirler. Bagaj kapsamında değerlendiren havayolu firmaları, serbest bagaj hakkını aştığı durumlarda ek ücret talep ederler.

Bisikletimi nasıl taşıyabilirim?

Seyahat ederken bisikletini yanından götürmek isteyen yolcuların da tercih ettikleri havayolu firmasının internet sitesinde “bisiklet taşıma kuralları” konularına göz atmaları gerekiyor. Genel olarak bisiklet taşımak isteyen yolculardan ek bagaj ücreti talep edilmektedir. 
 

Yararlı buldunuz mu?
  • |

.
Hazırlanıyor...