Tiflis Hakkında

Plaka Kodu

Telefon Alan Kodu

Otogar Sayısı

0

Gürcistan’ın başkenti Tiflis; ekonomi, sosyal değerler ve kültürel varlıklar bakımından ülkenin en zengin yerleşim yeridir.

Kuruluşu bazı rivayetlere göre İ.Ö 5. Yüzyıla dayanmaktadır. Kura Nehri’nin iki kıyısında, 350 km. boyunca uzanır. Geçmişinde ticaret merkezi güzergahı olan Tiflis, İpekyolu üzerinde kurulmuştur.

Bakü-Ceyhan Boru hattının bir durağı da olan kent, anlatılan efsaneye göre; İ.Ö. 5. Yüzyılda, Kral Vahtang Gorgasal ava çıktığı bir günde, aralıksız uçan bir sülünün peşine kendi atmacasını salar. Ancak vaktin epeyce geçmesine rağmen ikisinden de haber alamaz. Bunun üzerine atmacasının peşine düşerler ve sonunda ikisinin de sıcak bir suya düşüp öldüğünü görürler. Kral Vahtang Gorgasal burayı çok beğenir. Buraya bir kent kurmaya karar veren kral, ismini de orada bulunan “tsheli” (sıcak) eski adıyla “Tpili” yani sıcak sudan dolayı buraya “Tpilisi” ya da “Tbilisi” adını verir.

Zaman eski Sovyetler Birliği dönemine geldiğinde, Stalin kenti büyük bir oranda zirveye doğru çıkartmayı başarmıştır. ancak yaşanan iç savaştan dolayı şehir neredeyse harabeye dönmüştür.Günümüzde yeniden kalkınmaya başlayan şehir, yavaş yavaş eski günlerine geri dönmektedir. Kozmopolit bir yapıya sahip olan Tiflis’te daha çok Gürcüler yaşasa da yine de etnik gruplara rastlamak mümkündür. Doğal güzellikleriyle göz alıcı bir coğrafyaya sahip olan Tiflis, Kura Nehri kıyısı boyunca uzanan bir kenttir.


Bu yönüyle çevresindeki doğal güzellikleri incelemek gerekiyor. Bu bölgede bulunan Sololaki tepesinin üzerinde yer alan kale, 3. Yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze kadar kalıntıları ulaşmıştır. Kentin en tarihi yeri ve görülmesi gereken en güzel kültürel değerlerinden biridir.Kale üzerinde dikkat çeken bir heykel dikkat çekicidir. “Gürcülerin Anası” diye adlandırılan “Kartlis Deda heykeli” kent kuruluşunun 1500. Yılına özel yaptırılmıştır. 1958 yılında kurulan heykelde, kadının bir elinde dostlara şarap sunulan bir tas, diğer elinde savaşa karşı bir kılıç bulunmaktadır.

Geceleri ışıklandırılan “Gürcülerin Anası” heykeli, şehrin neredeyse her yerinden görülmektedir. 

Şehrin dikkat çeken bu yerinde, kale ve heykelin hemen önünde 128 hektarlık botanik bir bahçe bulunuyor. Burada dünyanın her yerinden getirilmiş, farklı ağaç türlerini görmek mümkündür. Aslında Gürcistan genelinde bu tip botanik alanlarla karşılaşmak mümkündür. Yine de hazır buraya gelmişken doğayla baş başa kalmanın keyfini yaşamanızı öneriyoruz.

Tiflis’in gezilecek yerlerinden biri de “Eski Tiflis” olarak bilinen yerdir. Buranın en çok göze çarpan yapısı, dar sokakları ve “Sioni Katedrali” diye adlandırılan yerdir. 5. Yüzyılda yapıldığı söylenen katedral, Gürcü Ortodoksları için önemli bir yer tutmaktadır. Bununla birlikte 6. Yüzyıla dayanan yapısı “Ançiskati Bazilikası” (Anchiskhati İng) ve 13. Yüzyıla dayandırılan tarihi ile “Metechi Kilisesi” de görülmeye değer yerlerden biridir.Tiflis'in görülmesi gereken tüm diğer noktalarını  ve kültürünü yakından tanımak için şehre sefer düzenleyen otobüs firmalarını görüntüleyebilirsiniz.
 

biletbayi.com Kullanıcılarının Tiflis Üzerinden En Çok Seyahat Ettiği Durak

.
Hazırlanıyor...