Şemdinli Hakkında

Bağlı Bulunduğu Şehir ve Plaka Kodu

Hakkari - 30

Telefon Alan Kodu

438

Otogar Sayısı

0

Hakkâri’de doğal güzellikleri ve ürkütücü dağlarıyla dikkatleri üzerine çeken Şemdinli ilçesi, Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır.

Haruna Geçidi” ile “Zap Suyu”nun kolları ile sulanan bir toprağa sahip olan Şemdinli 9. Yüzyıldan kalma bir yerleşim yeridir. Buraya Asurice dilinde “Şamizdin” denmektedir. Musul’da Nakşibendi tarikatı şeyhi Mevlana Halid-i Bağdadi’inin müridi Seyyit Taha, 19. Yüzyılda gelmiş, Nehri Köyü’ne yerleşmiştir. Bu dönemden sonra Şemdinli’de düzenli yerleşim başlayarak günümüze kadar gelmiştir. I. Dünya Savaşı’nın izlerini en çok üzerinde taşıyan yerleşim yerlerinden biri olan Şemdinli, bu dönemde 4 defa Rus işgaline maruz kalmıştır.

Hakkâri’ye 80 km. uzaklıkta yer alan ilçenin nüfusu, 2015 sayımına göre 63,816 olarak hesaplanmıştır. Hakkâri otobüs bileti alarak şehir merkezinden hareket eden araçlarla Şemdinli’ye ulaşım sağlanmaktadır.

Şemdinli’ye nasıl gidilir?

Türkiye'nin online uygun bilet karşılaştırma sitesi Biletbayi.com sizlere gideceğiniz güzergâhtaki seferleri diğer otobüs firmalarından online olarak listeler ve aynı zamanda en ucuz Hakkari otobüs bileti fiyatını sizlere sunar.

biletbayi.com Kullanıcılarının Şemdinli Üzerinden En Çok Seyahat Ettiği Durak

.
Hazırlanıyor...