Lüleburgaz Hakkında

Bağlı Bulunduğu Şehir ve Plaka Kodu

Kırklareli - 39

Telefon Alan Kodu

Otogar Sayısı

0

Marmara bölgesinde Kırklareli’nin bir ilçesi olan Lüleburgaz, milattan öncesi yıllara kadar uzanan bir geçmişe sahiptir.

İlçe, yerleşim yeri olduğundan bu yana birçok medeniyete beşiklik yapmış bir yerdir. Trak, Büyük İskender ve Roma İmparatorluğu dönemlerini yaşayan ilçe, Roma’nın bölünmesinden sonra hâkimiyeti, Bizans İmparatorluğu’na bırakmıştır. Bu dönemden sonra Osmanlı’nın hâkim olduğu bölge ile birlikte Lüleburgaz da Türklerim egemenliğine girmiştir. Kurtuluş Savaşı döneminin önemli kongrelerinden Lüleburgaz Kongresi’ne tanıklık etmiştir. Güneyinde Kırklareli, doğusunda Tekirdağ’ın Saray ilçesi ve Çorlu, batısında Babaeski, kuzeyinde Pınarhisar ilçesi, güneyinde ise Tekirdağ ilinin Hayrabolu ve Muratlı ilçeleri yer almaktadır. 2015 nüfus sayımına göre 145,263 nüfusa sahip olan ilçe Kırklareli il merkezine 58 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Lüleburgaz’a nasıl gidilir?

Türkiye'nin online uygun bilet karşılaştırma sitesi Biletbayi.com sizlere gideceğiniz güzergâhtaki seferleri diğer otobüs firmalarından online olarak listeler ve aynı zamanda en ucuz Kütahya otobüs bileti fiyatını sizlere sunar.

Hazırlanıyor...