Kutaisi Hakkında

Plaka Kodu

Telefon Alan Kodu

Otogar Sayısı

0

Gürcistan’ın en büyük ikinci kenti olan Kutaisi, ülkenin batısında İmereti bölgesinde yer almaktadır. 200 bini aşkın nüfusa sahip şehir, Sovyetler Birliği’nin ağır metal sanayi merkezi olduğu dönemde daha kalabalık nüfusa sahip iken Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra nüfus giderek azalmış, şehirde yer alan pek çok kişi eğitim ve çalışma gibi pek çok sebeple şehri terk etmiştir. Rioni Irmağı’nın her iki yakasını da kaplayan büyük bir yüz ölçümüne sahip şehir, ülkenin başlıca sanayi kentlerinden biridir.Doğa güzellikleri ve tarihi yapılarıyla görenleri kendine hayran bırakan şehirde, gezilecek yerler de oldukça fazla…

Kutaisi’ye kadar gitmişken görmeniz gereken yerlerin başında Orta Çağ döneminden kalma Gürcü Mimarisinin motiflerini gözlemleyebileceğiniz Bagrati Katedrali gelmektedir. Unesco tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan katedral, şehrin etkileyici yapılarından biridir.Gürcü geleneklerini en yakından gözlemleyebileceğiniz yer ise mezarlıklar. Gürcüler mezarlarının başlarına kişi ya da yaptıkları işlerle ilgili küçük heykelcikler ya da taşlar koyuyorlar. Kutaisi Mezarlığı’da bu örnekleri yakından görebileceğiniz önemli noktalardan biridir.Şehirde eski dönemlerde Yahudilerin yaşadığı doğru bir bilgi. Bu dönemlerden günümüze kalan Kutaisi Sinagog’u 1880 yılında yaptırılan ve dönemin mimari özelliklerini gözlemleyebileceğiniz önemli yapılardan biri.

Şehirle simgeleşmiş ve turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği diğer noktalar ise, şehrin ihtişamlı yapılarından biri olan Opera Binası ve kent merkezinde yer alan altın kaplama hayvan heykelleri… Fotoğraf çekilmeye doyamayacağınız bu heykelciklerle kendinize Gürcistan’da hoş anılar biriktirebilirsiniz.Bunların yanı sıra şehrin doğa güzellikleri arasında ön plana çıkan Prometheus Mağaraları, sarkıt ve dikitleriyle mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Gelati Manastırı ise UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmış, 12. Yüzyıldan günümüze kalan önemli yapılardan biridir. Chalcitela nehrinin kenarında tepe bir yapıdır.
Kutaisi’de alışveriş ihtiyaçlarınıza yanıt bulabileceğiniz pek çok Pazar ve yerel dükkan yer almaktadır.Gıdadan giyime tüm gereksinimlerinizi karşılayabileceğiniz bu noktalarda, satıcılarla pazarlık ederek daha uyguna ürün satın alma şansı yakalayabilirsiniz.


Paliashvili ve Lermontov caddeleri arasında yer alan büyük pazarda Kutaisi’nin geleneksel ve yöreyle özgüleşmiş ürünleri ile tanışabilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.Peyniri, cevizi, pestil ve şarapları ünlü şehrin pazarlarında harika saatler geçirdikten sonra şehirde yer alan alışveriş merkezlerine de uğrayabilir, alışverişinizi daha geniş saatlere yayabilirsiniz.Kutaisi'nin doğasını,tarihini ve kültürünü daha yakından incelemek isterseniz Kutaisi otobüs biletlerine Biletbayi.com'dan ulaşabilirsiniz.

biletbayi.com Kullanıcılarının Kutaisi Üzerinden En Çok Seyahat Ettiği Durak

.
Hazırlanıyor...