Kadınhanı Hakkında

Bağlı Bulunduğu Şehir ve Plaka Kodu

Konya - 42

Telefon Alan Kodu

332

Otogar Sayısı

0

İç Anadolu bölgesinde, Konya’nın 31 ilçesinden biri olan Kadınhanı, Doğu Roma İmparatorluğu tarafından yurt edinen bir yerleşim yeridir.

Selçuklar dönemine gelindiğinde daha parlak bir döneme giren Kadınhanı, Mahmut kızı Raziye Hatun'un 1223 yılında yaptırmış olduğu kışlık han etrafında 1256 yılında daha yaygın yerleşmeler başlayarak büyümeye başlamıştır. 1880 yılında belediye teşkilatının kurulduğu Kadınhanı, 1919 yılında isim değişikliğine uğrayarak “Saideli” olarak ilçe statüsüne yükseltilmiştir. 1928 yılına gelindiğinde ise Raziye Hatun’un yaptırmış olduğu taş handan dolayı “Kadınhanı” adını almıştır. Günümüzde daha modern bir yerleşim yeri halinde olan ilçenin nüfusu 2015 sayımına göre 32,670 olarak belirlenmiştir. İlçenin Konya il merkezine uzaklığı 56 km’dir.

Kadınhanı’na nasıl gidilir?

Türkiye'nin online uygun bilet karşılaştırma sitesi Biletbayi.com sizlere gideceğiniz güzergâhtaki seferleri diğer otobüs firmalarından online olarak listeler ve aynı zamanda en ucuz Konya otobüs bileti fiyatını sizlere sunar. 

biletbayi.com Kullanıcılarının Kadınhanı Üzerinden En Çok Seyahat Ettiği Durak

Hazırlanıyor...