Gülnar Hakkında

Bağlı Bulunduğu Şehir ve Plaka Kodu

Mersin - 33

Telefon Alan Kodu

324

Otogar Sayısı

0

Akdeniz bölgesinde, ülkenin güney ucunda yer alan Mersin’e bağlı bir ilçe olan Gülnar, üzümü ile ön plana çıkan ve doğal güzellikleriyle büyüleyici bir atmosfere sahip bir ilçedir.

Hititler dönemine uzanan bir geçmişe sahip olan Gülnar, kısa süreliğine de olsa zaman zaman Mısır ile İran egemenliği altında kalmış, daha sonra Antik Romalıların egemenliği altına girmiştir. 1230 yılına gelindiğinde Orta Asya’nın Balkaş Gölü kıyısından göç etmek zorunda kalan Türkmenler, Gülnar Hatun’un öncülüğünde buraya gelerek verilen mücadeleler sonucunda buraya egemen olmuşlar.

İlçenin adının da bu dönemden kaldığı tarihi kaynaklarda yer almaktadır. Doğusunda Silifke, batısında Anamur ve Bozyazı, kuzeyinde Mut, kuzeybatısında Karaman, güneyinde ise Aydıncık ilçesi bulunan Gülnar, Mersin il merkezine 121 km. uzaklıkta yer almaktadır. 2015 nüfus sayımına göre ilçenin nüfusu 25,452 olarak belirlenmiştir.

Mersin otobüs bileti alarak şehir merkezinden hareket eden ilçe araçlarıyla ya da güzergah üzerinden geçen otobüslerle Gülnar’a ulaşım sağlanabilmektedir.

Gülnar’a nasıl gidilir?

Türkiye'nin online uygun bilet karşılaştırma sitesi Biletbayi.com sizlere gideceğiniz güzergâhtaki seferleri diğer otobüs firmalarından online olarak listeler ve aynı zamanda en ucuz Mersin otobüs bileti fiyatını sizlere sunar.

biletbayi.com Kullanıcılarının Gülnar Üzerinden En Çok Seyahat Ettiği Durak

.
Hazırlanıyor...