Ezine Hakkında

Bağlı Bulunduğu Şehir ve Plaka Kodu

Çanakkale - 17

Telefon Alan Kodu

286

Otogar Sayısı

0

Marmara bölgesinde yer alan Ezine, Çanakkale’nin bir ilçesidir.

Ezine” Farsçadan gelen bir kelime olarak dilde “Cuma” anlamına gelen “Azine”den gelmiştir. Antik çağlardan günümüze kadar ulaşmayı başaran ilçe, Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra Danişmentoğulları tarafından ele geçirilmiş, bugünkü askeri kışlanın olduğu yere bir ulu cami yapılmış, halkın haftada bir defa burada toplanması sağlanmıştır.

Farklı beylerin egemenliği altında kalarak Selçuklar dönemine kadar ulaşan ilçe, Osmanlının egemen olmasından sonra Ezine, beyliklerden alınarak devlet topraklarına katılmıştır. Peyniri ile meşhur olan ilçe, Çanakkale il merkezine 41 km. uzaklıkta Çanakkale-İzmir Karayolu üzerinde yer almaktadır.

2015 sayımlarına göre ilçenin nüfusu 31,801 olarak hesaplanmıştır. Çanakkale otobüs bileti alarak terminalden hareket eden ilçe minibüsleri ile veya İzmir’e giden otobüslerle geçiş güzergahı üzerinden Ezine’ye ulaşım sağlanmaktadır.

Ezine’ye nasıl gidilir?

Türkiye'nin online uygun bilet karşılaştırma sitesi Biletbayi.com sizlere gideceğiniz güzergâhtaki seferleri diğer otobüs firmalarından online olarak listeler ve aynı zamanda en ucuz Çanakkale otobüs bileti fiyatını sizlere sunar.

biletbayi.com Kullanıcılarının Ezine Üzerinden En Çok Seyahat Ettiği Durak

.
Hazırlanıyor...