Ergani Otobüs Bileti

Firma
Kalkış
Varış
Fiyat
İSTANBUL
Ergani

Ergani Hakkında

Bağlı Bulunduğu Şehir ve Plaka Kodu

Diyarbakır - 21

Telefon Alan Kodu

412

Otogar Sayısı

0

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır’ın en büyük ilçesi Ergani, “Zülküf Peygamber Dağı”nın güney eteklerine kurulmuştur.

Osmanlı döneminde ilçeye verilen isim “Osmaniye” dir. Ancak bugün Adana’dan koparak il statüsü kazanan Osmaniye’nin il olmasından sonra karışıklığın çıkmaması için Ergani adı verilmiştir. Tarihi oldukça uzun dönemler öncesine dayanan ilçenin, tam olarak kimler tarafından ve hangi dönemde kurulduğu bilinmemektedir.

Çayönü Tepesi’nde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında bulunan kalıntılar, Ergani’nin 9000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir. 86 köyü olan ilçenin Diyarbakır’a uzaklığı 56 km. mesafedir.

2015 nüfus sayımlarına göre ilçenin nüfusu 125,290 olarak hesaplanmıştır. Diyarbakır otobüs bileti alarak il merkezinden hareket eden Ergani minibüsleriyle ulaşım sağlanabilmektedir.

Ergani’ye nasıl gidilir?

Türkiye'nin online uygun bilet karşılaştırma sitesi Biletbayi.com sizlere gideceğiniz güzergâhtaki seferleri diğer otobüs firmalarından online olarak listeler ve aynı zamanda en ucuz Diyarbakır otobüs bileti fiyatını sizlere sunar.

biletbayi.com Kullanıcılarının Ergani Üzerinden En Çok Seyahat Ettiği Durak

.
Hazırlanıyor...