Eğirdir Hakkında

Bağlı Bulunduğu Şehir ve Plaka Kodu

Isparta - 32

Telefon Alan Kodu

246

Otogar Sayısı

0

Akdeniz bölgesinde, “göller bölgesi” adıyla anılan bölgede yer alan Isparta’nın Eğirdir ilçesi, M.Ö 560-547 yıllarına dayanan tarihi bir geçmişe sahiptir.

İlçenin kurucusu, Lidya’nın son imparatoru Kroisos olarak tarihi kaynaklarda yer almaktadır. Türklerin bölgeye yerleşmesi, Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yapıldığı 1071 yılından birkaç sene sonra gerçekleşmiştir. 1204 yılında Selçuklu İmparatoru II. Kılıçaslan Anadolu bölgesiyle birlikte Eğirdir topraklarını da Selçuklu devletine bağlamıştır.

Selçuklu döneminde sayfiye yeri olarak kullanılan ilçeye “Cennetâbad” adı verilmiştir. Bu dönemden sonra Osmanlı egemenliği altına giren Eğirdir, tüm ihtişam ve güzellikleriyle günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Isparta il merkezine 34 km. uzaklıkta yer alan ilçenin nüfusu, 2015 sayımlarına göre 32,756 olarak belirlenmiştir. Elma, üzüm, ayva, muşmula kısmen de olsa ceviz üretimi üzerine ayakta duran bir ekonomiye sahip olan ilçeye, Isparta otobüs bileti alarak merkezden hareket eden ilçe araçlarıyla ulaşım sağlanabilmektedir.

Eğirdir’e nasıl gidilir?

Türkiye'nin online uygun bilet karşılaştırma sitesi Biletbayi.com sizlere gideceğiniz güzergâhtaki seferleri diğer otobüs firmalarından online olarak listeler ve aynı zamanda en ucuz Isparta otobüs bileti fiyatını sizlere sunar.

biletbayi.com Kullanıcılarının Eğirdir Üzerinden En Çok Seyahat Ettiği Durak

.
Hazırlanıyor...