Batum Hakkında

Plaka Kodu

Telefon Alan Kodu

Otogar Sayısı

0

Karadeniz kıyısında, Türkiye’nin hemen yanı başında yer alan Batum, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin merkezidir. Tarihi olarak uzun bir döneme tanıklık eden kent, ilk olarak Yunan Kolonisi olarak kurulmuştur. 17. Yüzyılda Osmanlı egemenliği altında kalan şehir, daha sonra Rus İmparatorluğunun egemenliğine girmiştir.

1918 Nisan ayında Brest Litowsk antlaşması ile yeniden Türiye sınırlarına dahil edilen kent, 18 Mart 1921 yılında Acara’nın başkenti olarak Sovyetler Birliği’ne geçmiştir. Turizm noktasında tercih edilen Batum, Gürcistan’ın en büyük liman kentidir. Azeri Petrolünün dünyaya yayılmasında da kilit noktadır. 122 bin nüfusa sahip olan Batum, yaz ayları geldiğinde turist akınına uğrar ve bu sayıyı dörde katlayarak 400 bin dolayında bir nüfusa ulaşır.,

 

Tarihi geçmiş olarak uzun seneler öncesine dayanan Ergani’de görülmesi gereken ilk yerler de yine tarihi mekanlar olacaktır.

Deniz kıyısında yer alan tarihi “Boulevard Parkı” kentin en görülesi yerlerindendir. Yaz ayları geldiğinde 1,9 KM. uzunluğuna sahip olan parkta neredeyse boş yer bulmak imkansız hale geliyor.

19. Yüzyılda denizin 100 metre geri çekilmesinden sonra park yaptırılmaya karar verilen bu alan, 2004 yılında plaj da eklenerek daha geniş bir alana yayılmıştır. Tenis kortları, satranç salonları gibi alanlara da sahiplik eden Boulevard Parkı, bir de su sporları için de oldukça elverişli bir yerdir.


Batum’da gezilecek yerlerden en önemli bir diğer alan ise “Özgürlük Meydanı” olarak adlandırılan yerdir. 20. Yüzyıllarda  “Aziziye Meydanı” olan bu yerde, daha önceleri bir cami yer alıyordu. Sovyetler Birliği dönemine gelindiğinde meydanın ismi değişmiş ve “Lenin Meydanı” olmuştur. Önemli olayların meydana geldiği bu yer, Batum’un en görülesi yerlerinden biridir.

Kültürel anlamda gelişmiş bir kent olan Batum’da Üniversite yolu üzerinde “Nurigeli gölü” ve “Öğrenci ve Gençlik Parkı” yer alıyor. 2007 yılına kadar pek çekici olmasa da bu dönemden sonra yapılan yenilenme ile birlikte daha bir ilgi çeken bir yer haline gelmiştir.

İlk yapıldığı dönemlerde “Katolik Kilisesi” olarak inşa edilen yapıt, daha sonra “Ortodoks Kilisesi” olarak hizmet vermeye başlamıştır. İnanç turizmi adına önemli bir konuma sahip olan bir diğer kilise ise Saint Barbare kilisesidir. Etrafı parkla çevrili olan bu kilise, görülmeye değer yerlerden biridir. 1886 yılında Aslan Bey tarafından yaptırılan “Orta Camii” ile Müslümanlar için en önemli ibadethanelerden biridir.

Doğal güzellikleriyle cazibeli bir kent haline gelen Batum’da kuzeye doğru giderken görülen “Botanik Bahçesi” 114 hektarlık alanı ile dünyanın en büyük parklarından biri olma özelliğini taşıyor. Toplamda 3274 ağaca ev sahipliği yapan Botanik Bahçesi’nde ilk araştırmalar, 1889 yılında, Acara’nın Rusya’ya katılmasıyla başlamıştır. 4 mevsim yeşiliyle dikkat çeken Botanik Park’ta dünyanın hemen hemen her yerinden ağaç türlerini görmek mümkündür.

Avustralya, Yeni Zelanda, Şili, Japonya, Amerika, Meksika, Çin, Himalayalar, tropik bölgeler gibi farklı coğrafyalara ait ağaçlar burada görülebilmektedir. Bu nedenle Batum’a gittiğinizde görmeniz gereken en güzel yerlerden biri olduğunu söylememiz gerekiyor.

 

Kültürel anlamda farklı kültürleri bir araya getiren Batum’da tiyatro, kentin en önemli kültürel değerlerinden biridir.

Şehir merkezinde bulunan “Şevavadze Devlet Drama Tiyatrosu” (The Chavchavadze State Drama Theatre), kentin en önemli alanlarından biridir. Rus mimarisini yansıtan önemli örneklerden biri olan tiyatro binasının duvarları Telengatov and Khalatov tarafından resimlerle bezenmiştir. 1982 yılında inşa edilen  “Demir Tiyatro” (Iron Theatre) da yine Batum’un kültürel değerlerinden biridir.

Rustavelli Caddesi üzerinde yer alan “Lado Gudiaşvili Resim Evi” kültürel anlamda görülmesi gereken en önemli sergi alanlarından biridir. Ünlü isimlerin resim ve heykelleri burada sergilenmektedir. Yine kentin müzeler bakımından da zengin bir alana sahip olduğunu söyleyerek kültürel değerlerinden söz etmek gerekiyor. Batum Sanat Müzesi ve Khariton Akhvlediani Devlet Müzesi, kentin en önemli müzelerindendirler.

Bir de şehre gittiğinizde, seslerin yükseldiğini fark edeceksiniz. Herhangi bir enstrüman kullanılmadan yöresel türkü söyleyen şarkıcıları, zamanınız varsa dinlemenizi öneriyoruz.

 

biletbayi.com Kullanıcılarının Batum Üzerinden En Çok Seyahat Ettiği Durak

.
Hazırlanıyor...